Kúpeľňa je miesto, kde zvyknú vznikať plesne, pretože je tu strašne vlhko. Tomuto „javu“ sa dá do istej miery zabrániť. Dôležité je to, aby ste pred vodou uchránili čo najväčšiu plochu tejto miestnosti. Poradíme vám ako na to.
Oddeľte svoju vaňu alebo sprchu
Či už máte vaňu, alebo sprchový kút, mali by ste sa snažiť o to, aby čo najmenej vody pri sprchovaní špliechalo a striekalo do celej kúpeľne. Najhoršie je to, keď sa namočia steny bez obkladov. Omietka začne pomaličky opadávať a vy môžete rekonštruovať.
Riešením je sprchová zástena. Tieto kúsky bývajú vyrobené zo skla, čo je aj veľkým estetickým plusom. Môžete ich využiť aj v menších kúpeľniach, pretože rozmery nastavíte tak, ako budete potrebovať.
Možno uvažujete nad lacnejším riešením, teda nad plastovým závesom. Do istej miery vám môže pomôcť aj toto riešenie, no nie je ani zďaleka ideálne. Záves nezadrží vodu stopercentne a pri kontakte so stenou môže plesnenie vyslovene spôsobiť.
Ak by ste sa rozhodli pre zásteny zo skla, nezabúdajte na to, aby ostali aspoň raz z a čas otvorené. Inak by vám mohli plesne rásť za nimi.
V kúpeľni neskladujte zbytočnosti
Koberčeky na zemi sú možno príjemné, keď vyjdete z vane. Čo sa však praktickej stránky týka, tak sú tou najväčšou katastrofou, ktorú môžete vo svojej kúpeľni mať. Podobne nevhodné sú aj uteráky, ktoré na vešiačik alebo na šnúru nad vaňou zavesíte mokré. Ak by sme to mali povedať veľmi zjednodušene, všetko látkové by malo ísť z kúpeľne preč.
Vpustite do nej vzduch
Poslednou vecou, ktorá pomôže tomu, aby vaša kúpeľňa ostala čistá a nesplesnená, je pravidelné a časté vetranie. Okno by malo ostávať neustále aspoň na takzvané mikrovetranie. Ak máte v kúpeľni radiátor, čo asi máte, tak ho nevypínajte ani v lete. Stačí na ňom nastaviť úplne nízku teplotu a kúpeľňu nechať priebežne sušiť.